Ο Δήμος Κωνσταντινούπολης στα Μουσεία Βαρνάβα

Στο Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου και στο Διαδραστικό Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο που εδρεύουν στο Βαρνάβα Αττικής παραβρέθηκε αντιπροσωπεία του Δήμου Κωνσταντινούπολης.

Η αντιπροσωπεία συνοδευόμενη από ειδικό τεχνικό κλιμάκιο του δήμου της γείτονος χώρας, αρμόδιο για θέματα πολιτισμού, ξεναγήθηκε στους χώρους των μουσείων από τους ιδρυτές τους Πέτρο Κατσίκη και Μηλέα Παππά. Ακολούθησε συζήτηση με θέμα τον πολιτισμό και την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά με τους επιστημονικούς συνεργάτες και εθελοντές των μουσείων Βαρνάβα να προτείνουν συγκεκριμένες προτάσεις για συνεργασία. Κεντρικοί άξονες σχεδιασμού μεταξύ των δύο αντιπροσωπειών αποτέλεσαν η κοινή κουλτούρα για τη λαϊκή παράδοση, τη διατροφή, τα παραδοσιακά προϊόντα αλλά ο τρόπος λειτουργίας των μουσείων Βαρνάβα που λειτουργούν με βάση τον εθελοντισμό.

Την επίσκεψη στα μουσεία Βαρνάβα ενίσχυσε και η πρόταση προς την τούρκικη αντιπροσωπεία από το Δήμο της Αθήνας, δεδομένου ότι το Ευρωπαικό Μουσείο Άρτου είναι μοναδικό στο είδους του για τη χώρα μας, του οποίου η συλλογή από παραδοσιακά, θρησκευτικά και κεντημένα ψωμιά είναι από τις μεγαλύτερες στον κόσμο. Τα στελέχη των μουσείων Βαρνάβα απεδέχθησαν την πρόσκληση για επίσκεψη στο δήμο της Κωνσταντινούπολης ενώ μεταξύ των δύο αντιπροσωπειών ανταλλάγησαν συμβολικά δώρα.

Εγγραφείτε στο Newsletter μας.

Για να ενημερώνεστε για τα τελευταία μας νέα.

Η εγγραφή σας ολοκληρώθηκε με επιτυχία!