Το Ευρωπαικό Μουσείο Άρτου και το Διαδραστικό Λαογραφικό Μουσείο Βαρνάβα  επισκέφθηκε κλιμάκιο του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

Τα στελέχη του Ε.Ε.Σ τα οποία συνόδευαν πολίτες μέσω της δράσης «βοήθεια στο σπίτι» υποδέχθηκαν ο δ/ντής των δύο μουσείων Πέτρος Κατσίκης με τις συνεργάτες του εθελόντριες. Οι επισκέπτες ξεναγήθηκαν στους άνετους χώρους των μουσείων καθώς και στους χώρους της έκθεσης Λατρευτικού και Θρησκευτικού  Άρτου «Πρόσφορο – Άρτος – Τάματα» όπου αναλήθηκε η συμβολή των θρησκευτικών άρτων στην πολιτιστική κληρονομιά και την λαική παράδοση της χώρας μας καθώς επίσης και άλλων χωρών του εξωτερικού.  Στους επισκέπτες προσεφέρθησαν το λεύκωμα «Ψωμοκεντήματα» καθώς και αντίγραφο λατρευτικού άρτου.