Για μια ακόμη χρονιά το Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου και το Διαδραστικό Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο Βαρνάβα στηρίζουν τα παιδιά του ειδικού σχολείου Παμμακάριστου προσφέροντας τους δωρεάν βιωματική εκπαίδευση και ξενάγηση.

Συγκεκριμένα, για δύο ημέρες τα τμήματα της κεραμικής, της σίτισης και της κηπουρικής ξεναγήθηκαν στα δύο μουσεία και ενημερώθηκαν για τον πρωτογενή αγροτικό τομέα και τη βιοποικιλότητα της περιοχής. Παράλληλα εκπαιδεύτηκαν βιωματικά στο ζύμωμα του ψωμιού και ιδιαίτερα του κεντημένου άρτου.

«Τις δύο αυτές ημέρες τα στελέχη και οι εθελοντές των μουσείων Βαρνάβα διδάχτηκαν από τα παιδιά αυτά, παρά δίδαξαν», δήλωσε ο διευθυντής των μουσείων κ. Πέτρος Κατσίκης και συνεχάρη τους εργαζόμενους του ιδρύματος για το δύσκολο έργο τους κάτω από τις αντίξοες σημερινές συνθήκες.