Το Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου επισκέφτηκε προχτές, το τμήμα Αρτοποιίας – Ζαχαροπλαστικής των δημοσίων ΙΕΚ Αμαρουσίου. Οι υποψήφιοι αρτοποιοί και ζαχαροπλάστες μυήθηκαν στην τέχνη του κεντημένου άρτου, καθώς ήταν πρωτόγνωρη για αυτούς η εμπειρία επίσκεψης σε ένα μουσείο με εκατοντάδες παραδοσιακά, θρησκευτικά και κεντημένα ψωμιά. Οι μαθητές-τριες ζύμωσαν και με την βοήθεια των επιμορφωτριών του μουσείου δημιούργησαν φαγώσιμα Χριστόψωμα, αφού πρώτα τους αναλύθηκαν οι συμβολισμοί του συγκεκριμένου άρτου. Στην συνέχεια ακολούθησε ξενάγηση των χώρων (Ευρωπαϊκού Μουσείου Άρτου & Διαδραστικού Αγροτικού Λαογραφικού Μουσείου Βαρνάβα) από στελέχη των δύο μουσείων, ενώ ο διευθυντής των μουσείων ανέλυσε τη σημασία που στο παρελθόν είχε και θα πρέπει να έχει στο άμεσο μέλλον, ο ξεχασμένος πρωτογενής τομέας της χώρας μας. Ακολούθησε διεξοδικός διάλογος απόψεων, προτάσεων και τοποθετήσεων από όλους τους μαθητές-τριες, με επίκεντρο την ανάπτυξη της χώρας, με επανεκκίνηση τον πρωτογενή αλλά και δευτερογενή τομέα της Ελλάδας.

Η επίσκεψη των ΙΕΚ Αμαρουσίου ακολούθησε αυτήν, των δημοσίων ΙΕΚ Πειραιά καθώς τα μουσεία Βαρνάβα διαθέτουν την τεχνογνωσία που έχει σχέση με ψωμιά διαφόρων τύπων από αρκετές περιοχές της χώρας μας, αλλά και αρκετών χωρών του εξωτερικού καθώς διάφορες βιωματικές δράσεις του μουσείου άρτου, αφορούν και προωθούν τη Μεσογειακή Διατροφή. Οι επισκέπτες κεράστηκαν εδέσματα με βάση το ψωμί, το λάδι και τα αρωματικά φυτά.